Advokatska kancelarija pruža pravnu pomoć u oblasti bračnih odnosa, odnosa djeteta i roditelja, usvojenja, hraniteljstva i starateljstva, izdržavanja, imovinskih odnosa u porodici, zaštite od nasilja u porodici i svim postupcima u vezi sa porodičnim odnosima. Poseban pristup imamo prema zaštiti od nasilja u porodici. Iz nasljednog prava, advokatska kancelarija pruža pravnu pomoć u cilju raspodjele imovine za života i za slučaj smrti. U tom smislu, pružamo usluge sastavljanja zaveštanja (testamenta), svih vrsta nasljednopravnih ugovora i zastupanja u ostavinskim postupcima, kao i u svim drugim postupcima koji proističu iz nasljedno pravnih odnosa.
- Zastupanje u postupku razvoda braka,
- tužbe za razvod braka,
- zastupanje bračnih supružnika u postupoku sporazumnog razvoda braka,
- zastupanje bračnih supružnika u postupku razvoda braka po zajedničkom prijedlogu za razvod braka,
- pokretanje postupka mirenja bračnih supružnika kod nadležnog Centra za socijalni rad,
- zastupanje u postupcima podjele bračne imovine,pravno savjetovanje u postupku razvoda braka,
- pravno savjetovanje o svim pitanjima iz oblasti porodičnog prava,
- izrada svih vrsta ugovora iz ovih oblasti prava,
- zastupanje kod nadležnih sudova u ostavinskim postupcima,
- zastupanje u postupcima donošenja dopunskog rješenja o nasljeđivanju,
- izrada testamenta,
- pravno savjetovanje klijenata o pravima iz oblasti nasljednog prava.
Može. U naročito opravdanim slučajevima može se dozvoliti sklapanje braka uz prisustvo jednog od supružnika i punomoćnika drugog supružnika.
Brak prestaje smrću bračnog partnera, proglašenjem nestalog bračnog partnera umrlim, poništenjem i razvodom braka.
Da, u određenim slučajevima. Prije podnošenja tužbe ili zajedničkog prijedloga za razvod braka, supružnici koji imaju zajedničku maloljetnu ili usvojenu djecu, ili djecu nad kojom je produženo roditeljsko pravo su obavezni da pred nadležnim organom starateljstva pokrenu postupak mirenja.
Da. U Republici Srpskoj se u tom slučaju isplaćuje plata u visini 70% od osnovne zarade.
Djevojačko prezime se može vratiti izjavom koju trebate dati u roku od godinu dana od dana prestanka braka, a u FBiH u roku od šest mjeseci. Izjava se daje matičaru koji vodi matičnu knjigu rođenih, a može se dati i kod notara ili drugog organa ovlašćenog za sastavljanje javnih isprava.
Razvod braka se može pokrenuti tužbom ili prijedlogom za sporazumni razvod braka. Najbolje je kada postoji mogućnost da se stranke dogovore i podnesu prijedlog za sporazumni razvod braka. Za same stranke i njihovu djecu je dobro da sporazumom okončaju brak.
Prijedlog za sporazumni razvod braka se podnosi kada se stranke dogovore oko vršenja roditeljskog prava nad djecom, modela viđanja i podjele zajedničke imovine. Tužba se podnosi kada oko jednog od ovih pitanja nema saglasnosti.
Korisno za stranke je da prije pokretanja postupka dođu na konsulatacije kod advokata gdje bi se mogli utvrditi njihovi najbolji interesi i kako da pokrenu postupak.
Prijavi se na naše novosti i budi u toku sa svim pravnim dešavanjima i aktuelnostima.