×
Admin 03-30-2022 Pravni blog

Posljedice nezakonitog otkaza - vraćanje na rad i naknada štete

Zakon o radu propisuje razloge kao i postupak za davanje otkaza. Ukoliko zaposleni smatra da mu je otkaz dat bez zakonskih razloga ili u nezakonitom postupku, ima pravo da podnese tužbu za poništaj takvog otkaza. U slučaju da sud poništi takvo rješenje o otkazu, nastupaju posljedice nezakonitog otkaza, na štetu poslodavca.

Navedene posljedice se ogledaju u pravu zaposlenog da podnese sudu novu tužbu. Predmet te tužbe može biti vraćanje na rad i nakanda štete.

Zahtjevi koji se u toj tužbi mogu istaći:

1. vraćanje na rad uz naknadu štete u visini izgubljene zarade za vrijeme u kojem zaposleni nije radio.

Ukoliko zaposleni kao tužilac, poslije poništaja nezakonitog otkaza, želi da se vrati na rad kod poslodavca, tužbom će tražiti da sud poslodavca obaveže da ga vrati na rad. Uslov za ovo je i to da poslodavac tokom postupka ne dokaže da je vraćanje na rad nemoguće. 

Zaposleni se vraća na ono radno mjesto odnosno poslove koje je obavljao do momenta nezakonitog otkaza. Međutim, ukoliko je konkretno radno mjesto ukinuto, sud može da obaveže poslodavca da zaposlenog vrati na slične poslove, odnosno na poslove za koje se zahtijevaju ista vrsta i stepen stručne spreme koji su utvrđeni ugovorom o radu. Moguće je da za te poslove bude određena i niža zarada.

Druga stvar koju zaposleni može tražiti jeste nakanda štete i to štete u visini zarada koje bi ostavario kod poslodavca da nije bilo nekazonitog otkaza. Ovo sve u periodu od davanja otkaza pa sve do podnošenja ove tužbe. Poslodavac je dužan da obračuna, prijavi i uplati iznos poreza na zaradu i doprinose za zaposlenog (time i staž) za cijeli navedeni period.

2. Zaposleni ne zahtijeva vraćanje na rad, ali ima pravo da zahtijeva naknadu štete u iznosu od najviše 12 plata radnika.

U ovom slučaju, dosuđuje se samo naknada štete u jedinstvenom izosu. Ova nakada može biti u iznosu do 12 plata radnika. I to je sve. Bivši poslodavac nije u obavezi obračuna, prijave i plaćanja poreza i doprinosa.

Plata, u ovom slučaju, odnosi se na platu koju je bivši zaposleni ostvario u mjesecu prije otkaza i to bez ikakvih umanjenja po osnovu poreskih obaveza, dakle bruto plata.

Iznos od 12 plata je maksimum koji se može dosuditi. S toga se postavlja pitanje koliki iznos će sud, u svakom konkretom slučaju dosuditi. Sud će primjeniti sljedeće, i druge relevantne, kriterijume:

- vrijeme provedeno na radu kod tog poslodavca,

- broj lica koje izdržava bivši zaposleni,

-godine života bivšeg zaposlenog,

-nije od značaja koliko je prošlo vremena od otkaza do presude kojom se isti poništava.

3. Ako sud utvrdi da je postojao osnov za prestanak radnog odnosa ali da je poslodavac postupio suprotno odredbama zakona kojima je propisan postupak za prestanak radnog odnosa, sud će odbiti zahtjev radnika za vraćanje na rad, a na ime naknade štete radniku će dosuditi iznos do šest plata radnika.

Ovo je slučaj kada zaposleni tužbom zahtjeva vraćanje na rad, međutim sud u toku postupka utvrdi da je otkaz nezakonit samo iz formalnih razloga. Dakle, postojao je zakonski osnov za otkaz ali nije ispoštovana procedura. Sud će odbiti zahtjev zaposlenog za vraćanje na rad, a na ime naknade štete dosudiće zaposlenom iznos do šest plata. Za iznos naknade štete primjenjuju se svi kriterijumi i mjerila iz prethodne varijante.


Pošaljite komentar

Pretplatite Se

Prijavi se na naše novosti i budi u toku sa svim pravnim dešavanjima i aktuelnostima.